Psychológovia zistili, že existuje šesť fáz, ktoré musíte absolvovať, aby vo vašom živote došlo ku skutočnej zmene.

Fáza: Odpor
Odpor voči zmene je často prvá vec, s ktorou sa spočiatku stretnete. Mnoho ľudí si zdráha priznať, že zmenu potrebuje – že potrebuje napríklad schudnúť.
Ale akonáhle si uvedomíte, že chudnutie Vám prináša skutočné výhody, zdravotné aj iné, prechádzate už do druhej fázy cesty k dosiahnutiu svojho cieľa.

Fáza: Skúmanie
Vo fáze skúmania budete zhromažďovať informácie a zvažovať možnosti. Keď si urobíte čas a zostavíte solídny plán, Vaše šance na úspech vzrastú.

Fáza: Vizualizácia
Tretia fáza predstavuje začiatok aktívneho riešenia problémov. Vtedy si začnete predstavovať svoje „nové ja“ a rozhodnete sa to uskutočniť. To povedie až ku konkrétnym opatreniam k naplneniu Vášho cieľa vo štvrtej fáze – napríklad k rozhodnutiu odhodlať sa k programu na zníženie hmotnosti.

Fáza: Čin
Táto fáza je skutočne ťažká. Štvrtá fáza bude opakovanou skúškou Vašej vytrvalosti, odolnosti a odhodlania, pretože budete zažívať nezdary a narážať na neočakávané problémy. Preto musíte mať dostatok odvahy, aby ste začali konať. Pamätajte si, že ľudia, ktorí dosiahli svoj konečný cieľ, pritom takmer vždy narážali na nejaké prekážky. Sú prirodzenou súčasťou každej cesty a sú pre nás tiež poučením. Sústreďte sa na cieľ a nakoniec ho dosiahnete.

Fáza: Dôvera časom rastie
Až sa budete snažiť prispôsobiť novému životnému štýlu, budete veľmi potrebovať silnú vôľu, aby ste odolali všetkým pokušeniam. Počas tej doby budete možno pochybovať, či dokážete uspieť.
Dôveru si musíte budovať pomaly, a preto je najlepšie stanovovať si malé, dosiahnuteľné, strednodobé ciele. Vďaka nim bude Vaša cesta lemovaná pozitívnymi miľníkmi, ktoré Vás budú neustále motivovať a poskytnú Vám niečo, na čo sa budete tešiť. Oslávte každý Váš úspech špeciálnym darčekom, napr. Novým oblečením alebo večerom stráveným s priateľmi.
Možno Vás zaujíma, aké druhy strednodobých cieľov si môžete stanoviť. Tu je niekoľko príkladov:

  • Dvakrát alebo trikrát týždenne si pripraviť jedlo z čerstvých surovín.
  • Zostaviť si nákupný zoznam a použiť ho pri ďalšom nákupe.
  • Najviac jedna tabuľka čokolády týždenne.
  • Začať cvičiť aspoň raz týždenne.

Fáza: Pretnutia cieľovej pásky
Akonáhle prekonáte všetky problémy a prekážky, ste v cieli. Už to tušíte? Dostali ste sa do šiestej fázy! To znamená, že zmeny, o ktoré usilujete, sú teraz skutočne súčasťou Vášho nového životného štýlu. A nie je samotnou odmenou to, že sa cítite lepšie?

Zdroj: www.bodykey.cz/main/magazine

Milan Holecka
osobný tréner, akreditovaný výživový poradca, masér a lifestyle consultant
Milan sa venuje profesionálnej činnosti v obore už viac ako 8 rokov a zameriava sa na komplexné riešenie potrieb človeka po fyzickej, psychickej a výživovej stránke.