Nakupovanie je jednou z činností, ktorú buď milujeme, alebo nenávidíme. Nie je ale dôvod, prečo by ste z nakupovania mali byť vystresovaní. Stačí si nákup trochu naplánovať.

Ak si nákup trochu naplánujete, nakúpite len to, čo potrebujete, a budete sa držať v medziach svojho rozpočtu. A ak budete nezaujatí, možno si to dokonca užijete!

Kľúčom k úspešnému nakupovanie je plánovanie
Úspešný nákup začína už doma. Preberte s rodinou, na aké jedlo máte chuť, prejdite si letáky supermarketov v okolí a spíšte si zoznam všetkých vecí, ktoré potrebujete. Už v tejto fáze Vás môže napadnúť niečo zaujímavé.

Nákupný zoznam si vezmite so sebou do obchodu a pri nakupovaní sa ho držte. Budete prekvapení, ako rýchlo a ľahko všetko zvládnete, keď si nákup vopred naplánujete.

Vyhnite sa impulzívnemu nakupovaniu a zakážte si nakupovanie sladkostí a mastných pochutín. Vaša peňaženka i figúra Vám za to poďakujú.

Najskôr sa najedzte, a až potom choďte nakupovať
Neodchádzajte z domu s prázdnym žalúdkom. Než sa vydáte na nákupy, vždy najprv niečo zjedzte. Nebudete potom v pokušení nakúpiť aj veci, ktoré na zozname nemáte. Budete tiež ľahšie odolávať chutiam, ktoré Vás môžu prepadnúť.

V prípade nových výrobkov si pozorne preštudujte informácie o zložení
Než nový výrobok skončí vo Vašom nákupnom vozíku, mali by ste ho dôkladne preštudovať. Nájdite si čas na to, aby ste si prečítali všetky informácie na etikete vrátane zloženia – tu nájdete to najdôležitejšie. Potom, čo si prečítate informácie o nutričných hodnotách výrobku, môžete sa sami rozhodnúť, či je pre Vás daný výrobok vhodný, alebo nie.

Nechajte sa inšpirovať ročným obdobím
Poobzerajte sa, aký sezónny tovar vo Vašom supermarkete ponúkajú. Podniknite malú dobrodružnú výpravu a vyskúšajte ovocie a zeleninu, ktoré nepoznáte. Je to vynikajúci spôsob, ako sa nechať inšpirovať k novým receptom a experimentom. Môžete si upraviť aj tradičné recepty a použiť v nich nové či iné prísady – môžete vyskúšať napríklad omeletu s čerstvo nasekanou pažítkou, alebo jogurt s čerstvou mätou, jahodami a štipkou čili, ktorá mu dodá šmrnc.

Stanovte si isté pravidlá
Keď na nákupy vyrazíme spoločne s rodinou, môže sa nákup niekedy trochu zvrtnúť. Každý totiž chce niečo iné a v nákupnom vozíku potom skončia prapodivné veci. Dohodnite sa vopred a stanovte si jasné pravidlá. Dobrým pravidlom je napríklad nechať každého vybrať si jednu vec podľa vlastného výberu.

Zdroj: www.bodykey.cz/main/magazine

Milan Holecka
osobný tréner, akreditovaný výživový poradca, masér a lifestyle consultant
Milan sa venuje profesionálnej činnosti v obore už viac ako 8 rokov a zameriava sa na komplexné riešenie potrieb človeka po fyzickej, psychickej a výživovej stránke.