Snažíme sa zvládnuť všetko – stretnutia, nákupy aj prácu v domácnosti. Často sa zdá, že je toho na nás v živote veľa.

Tomuto javu sa hovorí stres. Stres je v skutočnosti signál, ktorý telo vysiela, keď sa cíti v ohrození. Zrýchli sa nám srdcový tep, do svalov sa uvoľní energia a telo je pripravené k akcii. Stresové situácie, do ktorých sa dostávame pri modernom spôsobe života, ale vyžadujú tento druh energie len zriedka. Naše svaly tak zostávajú v napätí a cítime sa unavení a uťahaní. Stres môže byť tiež príčinou mnohých civilizačných chorôb, predovšetkým srdcových. Môže tiež spustiť „prejedanie zo stresu“, čo je problém, s ktorým sa väčšina z nás v nejakej podobe už stretla – v snahe zbaviť sa stresu sa napchávame nezdravými jedlami. Jediným riešením tejto situácie je zbaviť sa stresu. Ponúkam Vám niekoľko účinných spôsobov, ako dostať stres pod kontrolu.

Hľadajte príčiny stresu
Stanovenie hlavných príčin, ktoré spôsobujú stres, je prvým krokom v príprave Vášho protistresového plánu. Akonáhle si ujasníte, čo Vám robí starosti, bude pre Vás oveľa jednoduchšie s tým niečo urobiť.
Ste napríklad v strese, keď je v byte neporiadok. Riešenie: Nechajte ostatným slušný odkaz so zoznamom prác, ktoré treba doma urobiť.

Relaxačné cvičenia
Stresu sa bohužiaľ niekedy nevyhneme. Preto by pre Vás malo byť prioritou dopriať si občas trochu odpočinku. Nájdite si chvíľku, v ktorej sa od všetkého odstrihnete a budete sa vedome venovať relaxácie. Keď svojmu telu dáte príležitosť uvoľniť sa, nepríjemné pocity spôsobené starosťami v práci, domácnosti a inde zmizne. Takže sa natiahnite a niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite. Skúste pritom použiť nejaký esenciálny olej, napríklad levanduľový či eukalyptový, ktoré majú preukázateľne upokojujúce účinky.Toto je mentálne cvičenie, ktoré môžete vykonávať všetci spoločne. Zatvorte oči a predstavte si, že ste niekde na výlete. Jedna osoba je ostatným sprievodcom a popisuje prekrásne miesto. Sprevádza všetky ostatné a popisuje farby, vône i zvuky. Každý si v duchu vytvorí vlastnú predstavu navštíveného miesta. Cvičenie ukončí sprievodca slovami: „A teraz sa vráťte domov!“. Všetci potom pomaly, po jednej alebo dvoch minútach, otvoria oči. Skúste to a budete prekvapení, ako sviežo sa budete cítiť.

Urobte si na seba čas
Mnoho ľudí trpí stresom aj vo voľnom čase.
Chcete napríklad stráviť nejaký čas spoločne s rodinou, zájsť do posilňovne a ešte potrebujete nakúpiť.
Hovoríme tomu „voľný čas“, ale často si v tomto voľnom case veľmi neodpočinieme. Snažte sa na chvíľku vedome vypnúť. Dajte si šálok čaju, prečítajte si zaujímavú knižku, alebo si dajte teplú kúpeľ. Naučte sa hovoriť nie. Vaši priatelia a rodina to pochopí.

Rozvrhnite si čas
Ak si deň dobre rozvrhnete, môžete sa z veľkej miery stresu vyhnúť. Naplánujte si na všetky činnosti dosť času a vyhraďte si tiež čas na presun z jedného miesta na druhé. Snažte sa svoj denný rozvrh nepreťažovať. Niektorým ľuďom pomáha, ak si spíšu zoznam vecí, ktoré je potrebné zariadiť. V priebehu dňa potom môžete jednotlivé veci zo zoznamu vyraďovať.
Zaveďte doma určité pravidlá, napríklad čas, kedy sa budú robiť pravidelné práce v domácnosti. Môžete tiež spísať nákupný zoznam a ísť nakupovať spoločne.

Zdroj: www.bodykey.cz/main/magazine

Milan Holecka
osobný tréner, akreditovaný výživový poradca, masér a lifestyle consultant
Milan sa venuje profesionálnej činnosti v obore už viac ako 8 rokov a zameriava sa na komplexné riešenie potrieb človeka po fyzickej, psychickej a výživovej stránke.