Stretnete sa s nimi všade – v časopisoch, na billboardoch, v televízii. Perfektné, štíhle telá s dokonalými mierami a vypracovanou „vianočkou“ na bruchu.

Všetci sme si na tieto obrázky už tak zvykli, že ich považujeme za normu. Zároveň samozrejme všetci tiež vieme, že skutočnú krásu, sprevádzanú sebaistotou a pozitívnym prístupom, nájdeme vo vnútri, však?
Keď sa nad tým zamyslíte, modelky a modeli, ktoré vídame v reklamách, sú len obyčajní ľudia. Pred vytváraním fotografií trávia celé hodiny líčením a stylingom. Nafotené fotografie sa potom ešte retušujú alebo dokonca úplne menia. V skutočnosti týmto modelkám nie je čo závidieť. Mnohé z nich sú neustále posadnuté obavou, aby nepribrali. Prehnané chudnutie je vo všetkých ohľadoch nesmierne nezdravé. Môže viesť ku chronickej podvýžive, stresu, nedostatku telesného tuku, ktorý reguluje teplotu, a k hormonálnej nerovnováhe s nepriaznivým vplyvom na kvalitu vlasov a nechtov, ktorá môže dokonca poškodzovať aj plodnosť. Je to vysoká cena za to, aby sme vyzerali ako niekto z reklamnej fotografie.

Tvar nášho tela aj miesta, na ktoré sa ukladá telesný tuk, sú z veľkej časti dané geneticky a veľa s nimi nenarobíme. Každý z nás je jedinečný a všetci by sme sa mali snažiť udržiavať si ideálnu telesnú váhu – je to váha, pri ktorej sa fyzicky a emočne cítime najlepšie. Najdôležitejšie je žiť aktívne.
Musíme si definovať svoje vlastné poňatie krásy. Nenechajte sa teda ovplyvniť nerealistickými obrázkami z časopisov a médií. Len to podkope Vašu sebaúctu a budete nešťastní. Pozrite sa na seba do zrkadla a všímajte si vecí, ktoré sa Vám na Vašom tele páčia.

Objavte jedinečnosť svojho tela. A to najdôležitejšie – usmievajte sa. Ak sa zameriate na to pozitívne, prirodzene sa Vám zdvihne sebavedomie, a v ňom spočíva skutočné tajomstvo, ako sa stať pre ostatných príťažlivejšími.

Zdroj: www.bodykey.cz/main/magazine

Milan Holecka
osobný tréner, akreditovaný výživový poradca, masér a lifestyle consultant
Milan sa venuje profesionálnej činnosti v obore už viac ako 8 rokov a zameriava sa na komplexné riešenie potrieb človeka po fyzickej, psychickej a výživovej stránke.