Asi každý mal niekedy tú “neodolateľnú” chuť na niečo sladké. a aj keď viete, že ak sa jej poddáte, nepriblížite sa vášmu cieľu, je veľmi ťažké jej odolať. Ale keď pochopíte, ako tieto chute fungujú, možno ich dokážete ľahšie zahnať, keď sa znovu objavia.

Odkiaľ sa tieto chute berú?
Bunky v našom tele, najmä mozgové bunky, potrebujú glukózu (druh cukru), aby mohli správne fungovať. Ak hladina cukru v krvi klesne pod určitú úroveň, mozog vyšle poplašný signál. Vtedy začnete túžiť po niečom naozaj sladkom. Po zjedení takejto sladkej desiaty vystrelí hladina cukru v krvi nahor, ale je až príliš vysoká. Telo reaguje tým, že uvoľní veľké množstvo hormónu inzulínu. Hladina cukru v krvi potom náhle klesne a mozog vydáva poplašný signál znova, a začarovaný kruh tak pokračuje.

Čo môžeme s chuťami urobiť?
S chuťami sa najlepšie vysporiadame tak, že si ich nebudeme vôbec pripúšťať. Udržujte hladinu cukru v krvi na stabilnej úrovni a zabráňte jej náhlym výkyvom tým, že budete v pravidelnom čase konzumovať výživné jedlá. Je vhodné konzumovať jedlá, ktoré obsahujú bielkoviny a vlákninu, napr. Jogurt s ovocím, tenké plátky celozrnného chleba s ľahkým tvarohom, alebo šalát s mäsom, rybou alebo morskými plodmi.

Čo keď aj tak budem mať na niečo chuť?
Tu je niekoľko tipov, ako si ju nechať zájsť:

  • Vypite šálku čaju alebo pohár teplej vody so šťavou z limetky alebo citróna.
  • Privoňajte si k vanilke. Vedci zistili, že vôňa vanilky zaháňa hlad.
  • Bežte sa prejsť. Čerstvý vzduch osvieži Vašu psychiku a začnete myslieť na niečo iné.


Popremýšľajte sami a napríklad prídete na ďalšie tipy k zahnaniu týchto chutí. Môžete si zostaviť zoznam vlastných tipov, ktorý budete nosiť všade so sebou ako pripomienku – až budete mať zase na niečo chuť, stačí, keď sa pozriete do Vášho zoznamu.

Milan Holecka
osobný tréner, akreditovaný výživový poradca, masér a lifestyle consultant
Milan sa venuje profesionálnej činnosti v obore už viac ako 8 rokov a zameriava sa na komplexné riešenie potrieb človeka po fyzickej, psychickej a výživovej stránke.